Výsadba ovocných a okrasných dřevin

Dřeviny s kořenovým balem a prostokořenné dřeviny vysazujeme na podzim nebo na jaro.

Rostliny pěstované v květináčích (kontejnerech) můžeme vysazovat po celý rok až do zámrazu.

Prostokořenné dřeviny

Prostokořenné dřeviny mají obnažené kořeny a vysazujeme je proto pouze v období vegetačního klidu, tj. na podzim po opadu listí až do zámrazu (říjen–listopad) a na jaře až do začátku rašení (březen–duben). Nejčastěji se jako prostokořenné prodávají ovocné stromky. Tyto dřeviny vysazujeme co nejdříve po zakoupení.

Před výsadbou umístíme stromek na několik hodin do nádoby s vodou, aby kořeny dostatečně nasákly. Připravíme si výsadbovou jámu, která musí být tak velká, aby se v ní kořeny neohýbaly. Jámu po okraj naplníme vodou, necháme vsáknout a na její dno nasypeme ideálně kompost, případně zahradnický substrát. Původní zeminu smícháme se zahradnickým substrátem a stromek v jámě postupně zasypáváme. Lehkým potřásáním dostaneme zeminu mezi všechny kořeny, aby u nich nezůstávaly vzduchové kapsy. Když je jáma zasypaná zhruba z poloviny, zkontrolujeme polohu stromku, případně jej upravíme tak, aby stál rovně a aby místo štěpování zůstalo nad úrovní půdy. Půdu jemně přišlápneme a dosypeme zbytek zeminy. Nakonec znovu půdu okolo stromku mírně ušlapeme a důkladně jej zalejeme

Kontejnerované dřeviny

Kontejnerované dřeviny mají silně vyvinutý kořenový systém, který je chráněn květináčem (kontejnerem). Díky tomu se lépe ujímají a můžeme je sázet od jara do podzimu až do zámrazu půdy (březen–listopad). Při výsadbě v létě je nutná intenzivnější zálivka. Pokud rostliny v květináči budeme dostatečně zavlažovat, není nutné je vysazovat ihned po zakoupení.

Před výsadbou si připravíme výsadbovou jámu, která musí být o něco větší, než je samotný bal rostliny. Při výsadbě živého plotu z našich Thují Smaragd vysazujeme rostliny alespoň 60 cm od sebe. Jámu po okraj naplníme vodou, necháme vsáknout a na dno nasypeme ideálně kompost, případně zahradnický substrát. Stromek vyjmeme z květináče, usadíme jej do jámy a znovu naplníme vodou, aby i kořeny dostatečně nasákly. Rostlina by měla být umístěna zhruba stejně hluboko jako v původní nádobě. Zasypeme původní zeminou smíchanou se zahradnickým substrátem a následně půdu zašlápneme, abychom zabránili vzniku vzduchových kapes. Nakonec znovu rostlinu zalejeme.  

Dřeviny s kořenovým balem

Dřeviny s kořenovým (zemním) balem rostou ve volné půdě a podobně jako kontejnerované dřeviny mají dobře vyvinutý kořenový systém. Ten je ovšem narušen, když se rostlina z půdy dobývá (vyrývá). Po dobytí se kořenový bal obalí plachetkou z přírodní juty, aby z něj neodpadávala hlína. Jutový obal z rostliny neodstraňujeme, v půdě se zhruba do roka přirozeně rozpadne. Dobývání, a tedy i výsadba, se provádí dle počasí na jaro (březen–květen) a na podzim (září–listopad). Rostliny se snažíme vysadit co nejdříve po zakoupení, v případě potřeby je nutné je umístit do stínu a bal udržovat vlhký.

Před výsadbou si připravíme výsadbovou jámu, která musí být o něco větší, než je samotný bal rostliny. Při výsadbě živého plotu z našich Thují Smaragd vysazujeme rostliny alespoň 60 cm od sebe. Jámu po okraj naplníme vodou, necháme vsáknout a na dno nasypeme ideálně kompost, případně zahradnický substrát. Stromek i s jutovým obalem usadíme do jámy a znovu naplníme vodou, aby i kořeny dostatečně nasákly. Zasypeme původní zeminou smíchanou se zahradnickým substrátem tak, aby jutový obal nevyčníval. Následně půdu zašlápneme, abychom zabránili vzniku vzduchových kapes. Nakonec znovu rostlinu zalejeme.

Obecně k výsadbě

Kolem stromku můžeme po výsadbě vytvořit závlahovou mísu a přidat mulčovací kůru, která chrání před promrzáním a omezuje růst plevele a odpařování vody.

V případě výsadby většího stromku zatlučeme do jámy ještě před jeho umístěním opěrný kůl či tyč, abychom zabránili vyvrácení. Úvaz volíme takový, aby se kůra neodírala.

Neměli bychom podceňovat kvalitní půdu, díky které nám budou stromy bohatě růst a plodit. K právě vysazovaným stromkům nepřidáváme hnůj ani hnojivo.

Zejména v prvním roce nesmíme zapomenout na důkladnou zálivku, kterou zvýšíme hlavně v létě. Zálivka by měla být spíše méně častá (cca 1x až 2x týdně), zato velmi vydatná.

Při výsadbě ovocných dřevin na jaře zkrátíme jejich výhony asi o 2 třetiny. Pokud provádíme výsadbu na podzim, se řezem počkáme až na jaro. Zkontrolujeme také kořeny a všechny jejich poškozené části odstraníme. Dále zastřihneme ty silnější z nich, jemné vlásečnicové kořeny nezastřiháváme. Se zastřihnutím nám běžně pomůže prodávající.